türkiye israilden cevap bekliyor

Türkiye İsrail'den cevap bekliyor
Devlet Bakanı Cemil Çiçek, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mirzahi'nin açıklamalarının "sorumsuz, insafsız, hasmane ve tarihi gerçeklerle bağdaşmadığını" söyledi.


Bakan Çiçek, konuşmanın tarihsel gerçeklerle bağdaşmadığını ve ilişkilerde derin yaralar açacak nitelikte olduğunu kaydetti.

Cemil Çiçek, "Umut ederim ki, İsrailli yetkililer bu açıklamaya karşı bizleri ve Türk kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yaparlar" dedi.

İsrailli komutan ne dedi?

İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mizrahi, uluslararası bir toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'e yönelttiği "Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz" şeklindeki sözünü hatırlatarak, "Erdoğan aynaya baksın" dedi.

General Mizrahi, İsrail'i suçlayan Türkiye'nin uzun yıllar önce Ermenilere dünyanın en büyük katliamlarından birini yaptığını öne sürerek, aynı politikanın bugün de Kürtler üzerinde sürdürüldüğünü iddia etti.

İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı, İsrail'i Filistin topraklarını işgal etmekle suçlayan Başbakan Erdoğan'ın ülkesinin Kıbrıs'ın kuzeyinin on yıllardır işgal ettiğini iddia etti.

Bu konuşma için uluslararası temsilcilerin bulunduğu bir ortamın özellikle seçildiğini yazan Haaretz'in haberine göre General Mizrahi, Başbakan Erdoğan'ın İsrail'in BM'den çıkarılması yolundaki çağrısını hatırlatarak, "Böyle bir durumda Türkiye de İsrail'in yanına eklenmelidir" dedi.

sonsayfa

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !