Embed

flaş itiraf

Hukuk Fakültesi dekanından flaş itiraf!
26 hukuk fakültesi dekanı dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'na destek amacıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, cumhuriyet savcılarının kanunî görevleri gereği dava açtıkları vurgulandı. Bildiriye imza atan bir dekandan flaş bir itiraf geldi...


Savcıların kişisel olarak açtığı davanın tarafı olmadığı, bu sebeple sorgulanamayağı belirtildi. Anadolu Ajansı tarafından geçilen bu haber bir gazetenin internet sitesinde farklı bir şekilde yer aldı. Sitede, '26 hukuk fakültesi dekanından kınama bildirisi' başlığı ile verilen haberde, dekanların 5 maddelik bildiri için sabah saatlerinde toplantı yaptığı iddia edildi.

Ancak gerçeğin böyle olmadığını ortaya çıkardı. Ne dekanların katıldığı bir toplantı yapılmış ne de 5 maddelik bildiri hazırlanmıştı. Olayın aslı, 'mahalle baskısı'nı hatırlatacak cinsten. Alınan bilgilere göre, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, kaleme aldığı 5 maddelik bildiriyi üniversitelerin hukuk fakültelerine faksladı.

Dekanlardan, uygun görmeleri halinde bildiriyi saat 11.00'e kadar imzalayıp göndermelerini istedi. Fakat ismi geçen bazı hukuk fakültesi dekanlarının haberi olmadan bildiri 11.00'den önce söz konusu internet sitesine verildi.

Bu isimlerden Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, hukuk fakültesi dekanlarıyla bildiri hazırlamak için herhangi bir toplantı gerçekleştirmediklerini söyledi. 'Kınama amaçlı bildiri'den de haberi yoktu. Çünkü dekanlara gönderilen metinde bu ibareye yer verilmemişti. Yüzbaşıoğlu, bilmediği bir konuda yorum yapmak istemediğini belirtti.

Linç edilmemek için imza attım

Birçok dekan, Yüzbaşıoğlu gibi bildiri yayımlandıktan sonra gelişmeden haberdar oldu. Adının açıklanmasını istemeyen bir dekan, "Normal şartlarda destek vermeyecektim. Diğer fakültelerle karşı karşıya gelmemek, medyanın eleştirilerine maruz kalmamak ve linç edilmemek için imza atmaya mecbur kaldım." dedi. Çıkan metni gördükten sonra da 'toplantısında bulunmadığı bildiriye imza atmama kararı' aldığını açıkladı. Bildiriye 'anayasal temel değerler dile getirildiği için' onay verdiğini belirten bir başka dekan da, 'kınama bildirisi' ifadesine tepki gösterdi. 7 dekan ise bildiriye imza atmadı.

Bugün

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !