dünyanın yeni haritası

İşte dünyanın yeni haritası
Küresel mali kriz, kendini paket dopingleriyle iyileştirmeye çalışsa da maalesef işe yaramıyor. Ne işe yarar diye sormak gerekiyor; ancak bunu cevaplayacak başka bir soru var: Kriz neyi değiştirmek istiyor? Ekonomik sistemi mi? İbrahim Karagül açıklıyor… iyibilgi özel


 İşte dünyanın yeni haritası

Bugün de görülüyor: Kurtarma paketleri işe yaramıyor. ABD halkı panikte. Ajanslara çadırlarda yaşayan ABD’li fotoğrafları düşüyor.  Peki, paketler neden işe yaramıyor? Çünkü hiçbir sorun ‘kökünden kesip atmadıkça’ ortadan kalkmıyor.

Ama bir gerçek var: O da krizden sonra dünyanın eskisi gibi olmayacağı… Peki nasıl olacak? Ekonomik kriz yeni dünyanın jeopolitik haritasını nasıl şekillendirecek? Yeni Şafak Yazarı İbrahim Karagül yanıtlıyor…

Kriz hangi ülkeye kazandırır, hangisine kaybettirir?

ABD eksenli ekonomik dünya liderliği dönemi kapanıyor. Artık Amerika bu gücünü kaybetti. Asya ülkelerine kayma var. Son 10 yıldır bu konuşuluyordu ama nasıl olacağı bilinmiyordu. Somut olarak bu krizle gördük. Amerika, İngiltere gibi ülkelerin önderliğindeki ekonomik sistemin işlemeyeceği öngörülüyor.

Bundan sonra Almanya, Hindistan, Rusya öne çıkacak. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de önemi artacak. Çok merkezli ekonomik yönetime geçilecek. Ülkeler yerel güçlere karşı daha korumacı olacak. Ekonomik globalleşme artık böyle gitmeyecek. Doğal ekonomiye dönüş yaşanacak. Finansın ekonomiyi yönetmesi sorgulanacak. Üretim ekonomisine yönelme olabilir. Ama sistemde henüz bir değişiklik yok. Yeni paketlerin de yetmediği anlaşılacak. Daha sonra yeni bir sistem tartışılacak. Daha sistem tartışılmaya başlanmadı.

Çin, Japonya, Almanya, Brezilya söz sahibi olacak. Ekonominin başkentleri artacak. Ama bunlar somutlaşmadı henüz.

Türkiye tarihi rol üstlenebilir

Peki, bu yeni sistemde kaynakların önemi ne olacak?

Kaynaklara dönüş fazla olacak. Kaynağı çok olan kazançlı çıkacak. Ekonomi finans merkezli olmayacak. Üretim devreye girecek. Bunun nedeni tükenen kaynaklar olacak. Madenler, tarım, gıda belirgin hale gelecek. Rusya’nın kaynakları çok zengin. Türkiye’nin ise orta derecede.

Türkiye’nin siyasi tavrı çok önemli. Sadece ekonomik değil. Türkiye komşularını yakınlaştırırsa hem krizden yara almaz hem de tarihi bir rol üstlenebilir. 

www.iyibilgi.com özel Seda Baştuğ

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !