biji filistin

Diyarbakır: Biji Filistin
Diyarbakır’daki Gazze mitinginde biraraya gelen ikiyüz bin kişi İsrail'e lanet yağdırdı. Göstericiler, "Bijî Filîstîn", "Kahrolsun İsrail", "Hepimiz Filistinliyiz" sloganları attı.


Diyarbakır’daki Gazze mitinginde biraraya gelen onbinlerce kişi İsrail'e lanet yağdırdı. Göstericiler, "Bijî Filîstîn", "Kahrolsun İsrail", "Hepimiz Filistinliyiz" sloganları attı.

İsrail ordusunun hava saldırısının ardından dün gece tankların Gazze'ye girmesi Güneydoğu'da tepkiyle karşılandı. Diyarbakır Gazze Girişimi, İsrail'in Gazze'ye yönelik bombalı saldırısını kınamak için İstasyon Meydanı'nda miting düzenledi. Mitinge, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Yazar Mola Mahmut Kılıç, Yazar Abdurrahman Dilipak, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin yanısıra onbinlerce kişi katıldı.

"Filistin için güvenlik önlemi", "Zalimler için yaşasın cehennem", "Bijî berxwedana Filîstîn", "Gazze'ye, Hamasa, direnişe bin selam", "Ji sêviyên ûmmetê Hamasê ra bi hezar silav", "Kahrolsu İsrail", "Konya İsrail uçaklarına kapatılsın" ve "İsrail ile stratejik ilişkiye son verilsin" yazılı pankart ve dövizler taşındı. "Bijî Filîstîn", "Kahrolsun İsrail", "Hepimiz Filistinliyiz", "Katil ABD Ortadoğu'dan defol" ve "Gazze siyonizme mezar olacak" sloganlarının atıldığı mitingde, İsrail bayrakları, Arap liderleri ve ABD Başkanı Bush'un fotoğrafları ayaklar atılan alınırken, alanda birçok kişinin namaz kılması dikkat çekti. Filistin'e yardım için yemek stantlarının açıldığı mitingde, kitle Filistin bayrakları ve Filistin direnişçilerinin fotoğrafları taşındı. Kadınların mitinge yoğun katılımı dikkat çekerken, kukladan yapılmış çocuk ölülerinin taşındığı alanda güvercinler uçuruldu ve İsrail bayrakları yakıldı.

Kuran-ı Kerim'den surelerin okunmasıyla başlayan mitingde konuşan Yazar Mola Mahmut Kılıç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e seslenerek İsrail ile olan bütün ilişkileri kesmesini istedi. Filistin'de bir insanlık ayıbının yaşandığını dile getiren Kılıç, yapılan her şeye rağmen Filistin halkının durmadan direndiğini belirtti.

Filistin direnişini selamladıklarını söyleyen Kılıç, "Çocuklar annelerinin ve babalarının cesetlerini arıyorlar. Bugün İslam coğrafyasının her tarafında savaş, gözyaşı ve ölümler devam ediyor. Hiçbir dinde böyle bir saldırı, böyle bir vahşet görülmemiştir. Yahudiler yüz yıl önceki öçlerini alıyorlar. Buna sesiz kalmayalım" diye konuştu. Türkiye hükümetine seslenen Kılıç, yapılan vahşete karşı sessiz kalınmamasını gerektiğine değindi. Türkiye'nin İsrail ile olan politik ilişkilerini kesmesi gerektiğini dile getiren Kılıç, Diyarbakır'ın her zaman Filistin'in yanında olduğuna dikkat çekti.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı mitingin soğuk havaya rağmen oldukça kalabalık olması dikkat çekti.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !