amerikaya şok rapor

ABD'ye şok rapor!
Amerikan Senatosu'nun hazırladığı bir rapor, Ebu Garib cezaevi, Guantanamo ve Afganistan'daki Amerikan üslerinde yapılan işkencelerin bireysel vakalar olmadığını gösteriyor.


ABD'ye  şok rapor!

ABD'de yayımlanan bir rapor, eski Başkan George Bush döneminde terör zanlılarına uygulanan sert sorgulama tekniklerinin, Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) sorgulama programı ile askerlerin kullandığı tekniklerin doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi tarafından hazırlanan 232 sayfalık rapor, zanlılara uygulanan sert yöntemlerin, birkaç askerin kendi kararlarıyla yaptıkları işler olduğu iddiasını da çürütüyor.

Başkan Bush yönetiminin, sert sorgulama tekniklerini 11 Eylül 2001'deki saldırılardan iki ay sonra uygulamaya koyduğu belirtilen raporda ayrıca, hükümetin benimsediği sert sorgulama politikasının, Irak'ta Ebu Garib cezaevindeki Iraklı tutuklulara Amerikan askerleri tarafından kötü muamele edilmesi ile Küba'daki Guantanamo tutukevi ve Afganistan'daki Amerikan üslerinde yapılan sert sorgulamaların bağlantılı olduğunu gösteriliyor.

Komitenin başkanı Senatör Carl Levin, raporun terör zanlılarına ve ele geçirilen düşman savaşçılara yapılan kötü muamelenin sistematik olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Levin, ''Üst düzey yetkililerin sert sorgulama tekniklerinin kullanılmasına izin vermesi, tutsaklara kötü muamele edilmesi sonucunu doğurdu ve Amerikan ordusunun nezaretinde bulunan tutuklulara fiziksel baskı uygulanması ve onları aşağılamanın uygun olduğu mesajını verdi'' diye konuştu.

Tutsaklara kötü muameleye giden yolun 2001 yılında Ebu Garib'den sızdırılan fotoğraflarla başladığı ileri sürülen rapora göre Pentagon, aynı ay içinde, Amerikan askerlerine işkenceye dayanma tekniklerini öğreten bir askeri kurumdan (Joint Personnel Recovery Agency) sorgulama teknikleri konusunda bilgi aldı. Kısa süre sonra Başkan Bush, El Kaide ve Taliban mensubu tutsaklar konusunda Cenevre Konvansiyonu'na tam olarak uyulmayacağını açıkladı. Ardından Pakistan'da yakalanan ve üst düzey bir terörist olduğu iddia edilen Ebu Zübeyde'ye sert sorgulama teknikleri uygulandı. Takiben, Adalet Bakanlığı, CIA'nın sert sorgulama programına onay veren iki yasal görüş açıkladı.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !